JAK ROZPOZNAĆ MITY ŻYWIENIOWE?

  • Polecenia

Znacie pojęcie „doktora Google”? Pewnie nie raz samo-diagnozowaliście się przez internet,  szaleńczo poszukując odpowiedzi na nurtujące Was pytania, dotyczące zalecanej przez lekarza diety. Jak się odżywiać? Co działa najlepiej?

Uwielbiam rozmawiać z moimi podopiecznymi, poznawać ich nawyki żywieniowe, preferencje i potrzeby. Co więcej, zawsze nurtują mnie ich przekonania dotyczące  zdrowego odżywiania, a jeśli borykają się z jakimiś jednostkami chorobowymi – co przekazał im lekarz, a czego dowiedzieli się z internetu.

I tutaj, niestety, często łapię się za głowę i zadaję sobie pytanie – skąd te wszystkie informacje?  Długa lista zakazów, teoretycznie niezdrowych produktów, detoksów… A tak naprawdę zbiór mitów.

Jak więc odróżnić mit od prawdy?

Przekornie napiszę , co lepiej omijać. Choć media społecznościowe to kopalnia darmowych, ciekawych informacji, to nietrudno wpaść w nich w sidła celebrytów szerzących niesprawdzone teorie. Często wychodzą oni z zasady „na mnie działa, to na Ciebie też”. Nie, to tak nie działa!

Chwytliwe nagłówki w serwisach informacyjnych i papierowych magazynach o wszystkim i o niczym – lepiej pominąć. Także plotki o nowych dietach gwiazd, 10kg mniej w tydzień, artykuły szerzące teorie sprzed 10 lat. Jestem na nie.

Fora internetowe i grupy na Facebooku, sprawdzajmy. Choć często stanowią grupy wspierających się ludzi, to warto weryfikować rozprzestrzeniane w nich teorie.

Gdzie  zatem znaleźć rzetelne źródło informacji o żywieniu? – Gosi Top 3!

Spieszę Wam z pomocą i polecam Wam moje ulubione i sprawdzone top 3 źródła podstawowej wiedzy z zakresu dietetyki. Tutaj każdy może znaleźć coś dla Ciebie –  Ci mniej i bardziej  zaawansowani w dietetycznym światku.

  1. Strona NCEZ – Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, finansowanego z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Tu znajdziecie podstawowe zalecenia dotyczące zbilansowanej diety i piramidy żywienia. Rzetelne informacje otrzymają tu osoby mierzące się z różnymi chorobami. Wyważone, sprawdzone wiadomości, podane w przystępny, często również graficzny sposób: https://ncez.pzh.gov.pl/
  2. Strona i profile w mediach społecznościowych „Czytamy etykiety” – zbiór rzetelnej i ciekawie zaprezentowanej wiedzy o składach produktów i nie tylko. Chociaż obecnie na rynku dostępnych jest wiele prostych w użytkowaniu aplikacji sprawdzających składy produktów, to jednak nie umywają się one do strony poniżej:
    https://czytamyetykiety.pl/
  3. I wisienka na torcie. Świetny artykuł zbiorczy o odchudzaniu, gdzie znajdziecie namiary na świetnych profesjonalistów w zakresie dietetyki:
    https://dietetykanienazarty.pl/b/skuteczne-odchudzanie

Taka oto lektura na weekend! Polecam!

Gosia

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.