Jesienny przegląd owocowy

  • Porady

Jesień rozgościła się na dobre. Zarówno za oknami, jak i w sklepach ze świeżymi owocami. Ukochane borówki, maliny znikają ze sklepowych półek ustępując miejsca innym rodzimym i egzotycznym dobrociom.

Chętnie sięgamy po polskie lekko kwaśne jabłka, soczyste śliwki i chrupiące gruszki. Mimo ich bogactwa witamin i związków mineralnych oraz smaku i zapachu nie do zastąpienia, to niestety w diecie low FODMAP musiałyśmy je znacząco ograniczyć w naszym jadłospisie.

Dlaczego?

Wykluczenia te związane są z budową wybranych owoców, które z kolei wpływają na sposób w jaki je trawimy. Niektóre substancje wchodzące w skład owoców powodują, że te trawią się dłużej, fermentując i powodując dolegliwości. Za te, w dużym skrócie, odpowiadają dwa główne czarne charaktery:

– fruktoza, reprezentowana w nazwie diety low FODMAP przez M, od monosacharydów,

– sorbitol, pod literką P, od polioli.

Znajdziemy je przede wszystkim w polskich rodzimych owocach: jabłkach, śliwkach, gruszkach. Ale też w granatach, mango czy brzoskwiniach.

Tak więc, jedz marchewkę na zdrowie, żaden z niej czarny charakter. No i pamiętaj o umiarze. Nawet najzdrowszy produkt spożywany w nadmiernej ilości może mieć negatywny wpływ na nasz organizm.

Co to znaczy?

To znaczy, że owoce te są eliminowane na początku leczenia dolegliwości (po farmakoterapii), a następnie stopniowo przywracane do diety. Ale nie każdy, nawet po leczeniu, toleruje je dobrze. A więc ich powrót na dobre zależy od każdego z nas indywidualnie.

Co dalej?

Nie ma co się łamać! Nawet po przymknięciu oka na rodzime jesienne skarby nadal mamy duży wybór! Aby wesprzeć swój powrót do zdrowia oraz super samopoczucie na co dzień, ja na jesień naszym czytelnikom z IBS i/lub SIBO serdecznie polecam:

  • banany,
  • winogrona,
  • cytrusy: grejpfruty, pomarańcze, cytryny, limonki, mandarynki,
  • kiwi, 
  • ananas.

Aby zobaczyć jakie pyszności można wyczarować z owoców powyżej – zajrzyjcie do nas w czwartek!

Do usłyszenia!

Gosia

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.