kulinarne propozycje na Netflix – nie tylko na święta

Kto nie lubi oglądać programów kulinarnych? Jedzenie nie tylko sprawia nam przyjemność gdy je degustujemy, ale również jest uciechą dla oka, gdy na nie patrzymy. Na Netflixie można znaleźć mnóstwo propozycji kulinarnych produkcji od filmów dokumentalnych, przez fabularne po programy typu top chef. Poniżej dzielę  się moimi perełkami, które obejrzałam już jakiś czas temu, ale niezmiennie polecam znajomym i rodzinie. Znajdziecie tutaj porcję ciekawych dokumentów, garść kulinarnej edukacji, a także fabularne filmy dla dużych i małych freaków dobrego jedzenia.

Top 6 Food produkcji na Netflixie

1. Chef’s Table – Absolutne „must see”! Seria dokumentów o światowych top kucharzach, ich karierach w gastronomii, wzlotach i upadkach, o kreowaniu potraw i doskonaleniu technik kulinarnych. Wirtuozeria na talerzu, inspirujące historie, a w tle dopracowane piękne zdjęcia potraw i doskonała muzyka. Niejednokrotnie oglądałam te same odcinki, jak ten z Grant Achatz, magikiem nowatorskiej kuchni, który w pewnym momencie swojego życia gotuje pomimo utraty smaku. Na Netflixie znajdziecie również pozostałe serie Chef’s Table: Francja i Chef’s Table: BBQ, również warte obejrzenia.

2. Somebody Feed Phil – Kto oglądał „Wszyscy kochają Raymonda” ręka do góry! Phil Rosenthal, który napisał i wyprodukował ten znany sitcom znalazł sposób na wymarzony zawód świata. I tak w odcinkowym dokumencie „Somebody Feed Phil” podróżuje po różnych krajach, delektując się ich potrawami. Phil zajrzy i do budki z hot dogiem, i do trzygwiazdkowej restauracji Michelin. Jego zachwyt nad każdym kęsem gwarantuje skręt żołądka, ale naprawdę warto to zobaczyć. Humor Phila tutaj podobny do sitcomu przez niego stworzonego. A sam dokument to dla mnie nie tylko opowieść o wielowymiarowości potraw i braku ich granic, ale również o nawiązywaniu relacji społecznych przy stole.

3. Cztery składniki – Kulinarny dokument czteroodcinkowy, który naprawdę uczy gotować. To wiedza w pigułce dla wszystkich, którzy chcą doskonalić swoje techniki kulinarne. Samin Nostrat, autorka popularnej kulinarnej książki „Salt Fat Acid Heat”, zdradza nam swoje najgłębsze tajniki wiedzy, skupiając się na czterech najważniejszych składnikach: tłuszczu, soli, kwasie i temperaturze. Gwarantuję, że po obejrzeniu wszystkich odcinków poczujecie niedosyt wiedzy i być może tak jak ja, sięgniecie po książkę Samin, którą z całego serca wszystkim polecam.

4. Julie & Julia – Propozycja filmu opartego na faktach, w którym to Julie Powell porywa się na wypróbowanie wszystkich przepisów guru francuskiej sztuki kulinarnej – Julie Child. A wszystko to opisuje na swoim blogu. Julie Child zagrała świetnie niezastąpiona Meryl Streep, a historie dwóch Julii przeplatają się, komponując się w spójną całość. Film do obejrzenia na Netflix tylko do końca grudnia, więc warto się pospieszyć.

5. Street Food Asia & Street Food Latin America – Obydwie serie to dokumenty kulinarne również o szefach kuchni. Tym razem mowa jednak o szefach kuchni street food. Wpadniemy i na wizytę do Jay Fai serwującą krabowe omlety, i do Rubena gotującego najlepsze choripán przed stadionem Buenos Aires. A wszystko to w scenerii Azji i Amekryki Łacińskiej. Aż chce się poczuć ten klimat na żywo!

6. Klopsiki i inne zjawiska pogodowe – Jest i propozycja dla najmłodszych głodomorów, ale nie tylko. Cudna animacja, którą oglądałam już jakiś czas temu. Co by było, gdyby jedzenie spadało z nieba? Raj na ziemi, czy czyhająca katastrofa? A może wreszcie stop głodu na świecie? Zabawna i pouczająca animacja, do posmakowania z maluchami po obiedzie, która porusza nie tylko motyw jedzenia, ale również wzywa do wiary w siebie i realizowania swoich pasji.

Do obejrzenia na święta, po świętach, czy w podróży, idealne na najbliższy czas odpoczynku.

Miłego oglądania!

Olga

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.