Tajemnicze skróty – SIBO, IBS co to właściwie jest?

Zarówno na naszym blogu, jak i w mediach społecznościowych, na profilach lekarzy, dietetyków, a nawet influencerów, coraz częściej pojawiają się dwa skróty – mianowicie IBS i SIBO. Co dokładnie znaczą, i co kryje się za nimi? Jakie objawy mogą wskazywać, że któryś z nich dotyczy także i Ciebie?

IBS – zespół jelita nadwrażliwego (ang. irritable bowel syndrome)

IBS to przewlekła choroba, która bez wątpliwości pogarsza jakość życia osób nią dotkniętych. Mimo dobrych rokowań i licznych dostępnych informacji o leczeniu, przeważnie przebiega z licznymi nawrotami. Dotyczy 15-20% młodych ludzi na całym świecie [1], częściej jednak występuje w krajach wysokorozwiniętych, a szczególnie u kobiet [2]. 

Dominujące objawy  IBS to nawracający ból lub dyskomfort w obrębie jamy brzusznej oraz nieregularność defekacji. Wielu pacjentów skarży się dodatkowo na zaparcia lub biegunki, wzdęcia, przelewania czy gazy [3]. Choć te nie są groźne dla zdrowia w sensie klinicznym, to mimo wszystko mają często znaczący wpływ na codzienny komfort życia. A w przypadkach skrajnie nasilonego IBS, objawy mogą praktycznie uniemożliwiać codzienne czynności. To zaś niekorzystnie wpływa na psychikę pacjentów i tu zaczyna się błędne koło. Stres wywołany dolegliwościami może mieć wpływ na przepuszczalność ściany jelit i motorykę przewodu pokarmowego, nasilając jeszcze bardziej objawy IBS. Według badań, w związku z tym poziom depresji u pacjentów z IBS jest stosunkowo wysoki [4]. 

Obecnie IBS diagnozuje się, jeśli bóle brzucha występują średnio minimum przez jeden dzień w tygodniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, zaś ból spełnia co najmniej dwa z  następujących kryteriów:

  1. jest związany z wypróżnianiem
  2. jest związany ze zmianą częstotliwości wypróżnień
  3. jest związany ze zmianą konsystencji wypróżnień.

Co powoduje zespół IBS? Jeśli chodzi o przyczyny IBS, te mogą mieć podłoże zarówno genetyczne, psychologiczne, dietetyczne jak i związane z nieprawidłową motoryką przewodu pokarmowego, oraz wiele innych. Jednak aż u 67%-84% pacjentów cierpiących na IBS, szczególną rolę w rozwoju dolegliwości odgrywa zespół rozrostu bakteryjnego w jelicie cienkim (SIBO). Skąd się bierze SIBO, i z czego wynika? O tym poniżej.

SIBO – zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (ang. small intestinal bacterial overgrowth syndrome)

SIBO to zespół, który charakteryzuje się wzrostem ilości i/lub nietypowym rodzajem bakterii w jelicie cienkim. Często tłumaczę swoim pacjentom, iż SIBO jest wynikiem sytuacji, w której co za dużo, to niezdrowo. Nawet przerost korzystnych dla naszego zdrowia mikroorganizmów może prowadzić do znaczącego obniżenia jakości życia, spowodowanej objawami opisanymi wyżej. 

Rozpoznanie SIBO u pacjentów wiąże się z licznymi trudnościami i kontrowersjami, ze względu na podobieństwo do innych, dobrze już rozpoznanych jednostek chorobowych. Objawy SIBO są bardzo zbliżone do IBS (biegunki, zaparcia, wzdęcia, gazy, bóle brzucha). Mogą również przypominać tężyczkę oraz oznaki złego wchłaniania (utrata masy ciała czy też m.in. anemia z niedoboru żelaza lub B12). Intrygujące są najnowsze badania, wciąż nieliczne, wskazujące na korelację SIBO z nowym zespołem objawów tj.mgłą mózgową, na którą składają się dezorientacja, problemy ze skupieniem i zapamiętywaniem, trudności w uczeniu się [5].

Występowanie tej choroby może być spowodowane także przez przewlekle stosowanych leków, w tym IPP (inhibitory pompy protonowej, czyli popularne leki na zgagę) czy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli popularne środki przeciwbólowe).  Pamiętaj więc, nie stosuj leków bez recepty, kiedy nie musisz! Te nie pozostają bez wpływu na nasz organizm.

Co dalej?

Jeśli obserwujesz u siebie występowanie powyżej wymienionych objawów, nie ignoruj ich. Właściwa diagnostyka i konsultacja z lekarzem/dietetykiem jest kluczowa w prawidłowym leczeniu. Już za tydzień kilka wpisów poświęconych prawidłowej diagnostyce i leczeniu SIBO i IBS na naszym blogu.

Do usłyszenia!

Gosia

Źródła:

[1] https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/17991/14192

[2] https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/view/29310 

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16678561/ 

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20600024/

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6147951/

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.